premiera
debiutanckiej ep
basi małeckiej
BASIA
MAŁECKA
– 23-letnia wokalistka, songwriterka i producentka muzyczna.
Nigdy nie marzyła o tym, żeby śpiewać ani występować na scenie. Przez 7 lat uczyła się gry na fortepianie, bezskutecznie. Najfajniejsze było w tym wszystkim słuchanie płyt w samochodzie z tatą w drodze na zajęcia. Wtedy po raz pierwszy usłyszała Amy Winehouse, Steely Dan i Marcusa Millera. Na pierwsze zajęcia śpiewu trafiła dopiero wtedy, kiedy w zamian mama obiecała jej grę na komputerze.
Przez swoją muzykę uosabia pokoleniową zmianę myślenia – wolności tworzenia na styku wielu gatunków i konwencji. Wydana we wrześniu 2023 debiutancka EP „Cosmic” to długo wyczekiwany autorski materiał Basi. W muzyce, co jak dotąd w Polsce niepopularne, łączy elementy jazzu, soulu i popu, wypracowując nowatorskie brzmienie, w którym czuje się „u siebie”. Chce, żeby jej muzykę można było usłyszeć zarówno w przymierzalni w H&M, jak i w najlepszym jazzowym klubie.
Nie liczy na to, że polscy jazzmani wpuszczą ją do męskiego świata polskiego jazzu. Ona stwarza swój własny.
‘cosmic’ EP
Piosenki są zapisem rozmyślań nad własną tożsamością, powrotem do korzeni
i relacjami, sprowokowanych przez wejście w dorosłość i urządzanie świata po swojemu. Do zagrania na płycie zaprosiła swojego tatę (gitara).
“Staś” jest piosenką o moim dziadku. Mam z nim tylko jedno wspomnienie – uczył mnie rysować koty. A może i to mi się przyśniło, bo nie miałam nawet roku, gdy umarł. A umarł niesprawiedliwie i zdecydowanie za młodo. Napisałam tę piosenkę z tęsknoty i odczuwania braku kogoś niewiarygodnie dziwnie bliskiego”.
Tytułowy „Cosmic” to piosenka zadedykowana wszystkim „kosmicznym bliźniaczkom”. „Zdałam sobie sprawę, że moje silne poczucie niezależności, odrębności i pewności siebie zawdzięczam kilku ważnym kobietom, dziewczynom, przyjaciółkom, które, paradoksalnie, są najbardziej wrażliwe i kruche”.
„U Feel It” to stworzony we współpracy z Janem Tabęckim utwór, który próbuje uchwycić jednoczesne, wewnętrznie sprzeczne emocje – dziwność i ekscytację zakochaniem.
Wśród inspiracji muzycznych wymienia Jordana Rakei, Lianne la Havas czy neo-soulowy zespół Moonchild.
W jej twórczości pobrzmiewa także echo pracy teatralnej. W marcu 2023 ukończyła bowiem wydział wokalno-aktorski Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Od 10 lat dekonstruuje i nadaje nowe ramy piosence artystycznej, łącząc środki teatralne z muzyczną biegłością.
Jest zwyciężczynią 50 konkursów i festiwali, w tym w 2022 Grand Prix 25. Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Nagradzana zarówno przez twórców i twórczynie jazzu, jak i muzyki popularnej. Doceniana za dojrzałość, wrażliwość i niezmierzoną muzyczną wyobraźnię. Stypendystka Miasta Krakowa w dziedzinie muzyki popularnej.